Menu strony

Ogumienie zimowe i opony letnie

W niezbędniku samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć bezwzględnie zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Kierowca jest gotowy na ewentualną zamianę opon w odpowiedniej chwili. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie wyczuć moment, kiedy opony letnie należało by już wymienić na opony zimowe.
Ale i momentu zamiany w odwrotnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, również powinno się przypilnować.
opona na zimę
Rzecz nie tylko w tym , czy będzie trzeba denerwować się w nieznośnie długiej kolejce do warsztatu, gdzie tej wymiany dokonają. Ważnym sygnałem dla zamiany ogumienia winno być też bezpieczeństwo jazdy uzależnione od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.

Rodzaj technologii produkcji obu wersji opon jest odmienny, dzięki czemu są one dopasowane do różnych warunków pogodowych. Już na pierwszy rzut oka różnice między oponami letnimi i zimowymi są zauważalne. Różny jest typ zastosowanych bieżników. Opony letnie posiadają rowki (lamelki) zaprojektowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej. Z kolei opony zimowe mają lamelki co nieco inaczej wymyślone. Rolą ich jest usuwanie nadmiaru śniegu, który przyczepia się do kół. Różny jest również skład mieszanek, z których zrobione jest ogumienie samochodowe.
znak drogowy
Opony zimowe mają taki skład, który dopiero z nadejściem mrozów nabiera odpowiedniej sprężystości. Tak więc w trakcie zimy ich wydajność jest optymalna. Tymczasem opony letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury sięgają powyżej zera. Nie przeszkadzają im też upały, które źle wpływają na opony zimowe.
Nie bez znaczenia jest też sposób przechowywanie opon, które w danym momencie nie są używane. Aby posłużyły one więcej niż jeden czy dwa sezony opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie ściągnięte przed nadejściem niskich temperatur trzeba przede wszystkim dobrze doczyścić. Obecnie dostępne są też rozmaite preparaty do konserwacji ogumienia, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Ogromne znaczenie ma też miejsce składowania opon. Zarówno dla opon letnich jak i zimowych najlepsze do przechowywania są pomieszczenia suche, chłodne i zacienione. Opon nie powinno się też składować w otoczeniu substancji chemicznych. Stosownie przechowywane opony posłużą kierowcy długo i lepiej spełnią swoje zasadnicze zadania. Z kolei wymiana ich w proponowanym przez fachowców okresie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale także do zabezpieczenia zdrowia i życia kierowców.
2014/02/14, 12:17